Категорії
Блог

ЯКИМ Є ПОДАТОК НА ПРОДАЖ КВАРТИРИ

СТИСЛО ПО ТЕМІ ПРОДАЖУ КВАРТИРИ

Продаж квартири. Стаття актуальна на 2021 рік

Якщо ви вирішили продати квартиру, будинок або їх частину, вам слід завчасно дізнатися про те, яким чином відбувається оподаткування такого правочину, передусім, які податки та в якому розмірі повинні бути сплачені продавцем, а головне – в яких випадках продавець звільняється від сплати податків у 2020 році.

ЯК ОФОРМЛЮЄТЬСЯ КУПІВЛЯ-ПРОДАЖ КВАРТИРИ В УКРАЇНІ

В даній статті ми не будемо докладно на цьому зупинятися, а тільки відзначимо важливі моменти:

  • Купівля-продаж нерухомості в Україні здійснюється через нотаріусів, а інформація про перехід права власності вноситься до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Тільки з моменту внесення такого запису нотаріусом покупець отримує всі права на квартиру, а також обов’язки стосовно сплати податку на нерухоме майно.

  • Правочин можна оформити як у приватного, так і державного нотаріуса або за місцем розташування майна, або за місцем прописки однієї зі сторін.

Як в першому, так і в другому випадках потрібно буде оплатити послуги нотаріуса. Звісно, послуги приватного нотаріуса обійдуться дорожче, ніж державного. Однак, звертаючись до приватного нотаріуса, ви значно виграєте у часі. Вартість послуг нотаріуса сплачується, як правило, порівну.

  • Розмір податків на продаж квартири в Україні не залежить від того, до якого нотаріуса ви звернулися.

Нижче ми розповімо про те, які податки потрібно сплатити та в яких випадках продавець нерухомості звільняється від сплати податків.

ЯКІ ПОДАТКИ ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ СПЛАТИТИ ПОКУПЕЦЬ

З обов’язкових платежів для покупця законом передбачена сплата 1% збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Як ми вже неодноразово казали в попередніх статтях, вказаний збір не повинні сплачувати ті, хто покупає квартиру чи інше житло в перший раз або якщо покупець перебуває на державному обліку. Однак реальність така, що практично жоден нотаріус не погодиться завірити договір без надання покупцем квитанції про сплату вищевказаного збору, навіть, якщо він вперше купляє житло.

Тому покупцеві вже після оформлення договору купівлі-продажу доводиться самостійно займатися поверненням з бюджету суми сплаченого збору.

Крім вказаного збору на пенсійне страхування, покупцеві потрібно буде сплатити адміністративний збір за переоформлення права власності у Державному реєстрі речових прав. Розміри адміністративних зборів залежать від терміновості переоформлення.

Розрахунок може бути готівковим або безготівковим. Щоб забезпечити безготівковий розрахунок, покупцеві і продавцеві необхідно відкрити рахунки в банку і під час операції сходити до відділення для перерахування коштів.

Такий порядок оплати вкрай незручний для покупця, для якого важливо, щоб отримання коштів і підписання договору відбувалося одночасно. Тому найкраще скористатися «виїздом банку». Це послуга, яку забезпечують деякі нотаріальні контори шляхом домовленості з банком про виїзд представника банку на підписання угоди і надання всіх необхідних документів, зокрема платіжного доручення про перерахування коштів з рахунку покупця на рахунок продавця. У такому випадку, як правило, на покупця покладаються витрати для оплати зазначеної послуги (від 1500 грн.).

Послуги нотаріуса, як правило, оплачуються сторонами навпіл.

Разом, покупець оплачує:

  • збір на пенсійне страхування в розмірі 1% від оціночної вартості об’єкта;
  • адміністративний збір (200 грн.);
  • ½ частину вартості послуг нотаріуса;
  • послугу «виїзд банку» (від 1500 грн.) – за бажанням покупця.

При купівлі нерухомості варто пам’ятати, що купівля нерухомості на суму більш, ніж 50 тисяч грн призводить до втрати права на субсидію.

ПОДАТОК З ПРОДАЖУ КВАРТИРИ: ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ПРОДАВЦЯ

За загальним правилом, продаж квартири або іншої нерухомості обкладається:

  • податком на доходи фізичних осіб у розмірі 5%;
  • військовим збором у розмірі 1,5%.

Вказані податки потрібно сплатити до підписання договору купівлі-продажу квартири. Розмір податків розраховується, виходячи з оцінювальної вартості об’єкту. Офіційна оцінка замовляється у кваліфікованого оцінювача та подається нотаріусу для укладення правочину.

Податки потрібно заплатити до підписання договору купівлі-продажу квартири. Як правило, більшість нотаріусів приймають кошти від клієнтів і самі забезпечують оплату податків з видачею квитанцій. Однак будьте готові до того, що окремі нотаріуси відправлять вас до відділення банку платити зазначені платежі самостійно.

Сплата вказаного податку з продажу декларується шляхом зазначення в декларації про доходи фізичних осіб, яка подається до 1 травня (не стосується приватних підприємців) поточного року за доходи, отримані в минулому році.

Крім того, про всі укладені правочини та сплачені податки податкові органи інформує нотаріус, який завіряв правочин.

У випадку, якщо податок було сплачено продавцем, а правочин з будь-яких причин не був укладений, сплачений податок можна повернути за умови подання декларації та наявності квитанції, що підтверджує сплату податків.

В ЯКИХ ВИПАДКАХ ПРОДАВЕЦЬ НЕ СПЛАЧУЄ ПОДАТОК НА ПРОДАЖ КВАРТИРИ

Податки з продажу квартири не сплачуються при одночасному дотриманні двох наступних умов:

  1. якщо квартира перебувала у власності продавця понад 3 роки;
  2. якщо це перший продаж вами нерухомості протягом календарного року.

Податок з продажу нерухомості за спадкуванням (квартири або будинку, які були отримані у спадок) не сплачується, незалежно від того, як довго такий об’єкт перебуває у вашій власності.

Для нерезидентів розмір податку при продажу нерухомості в Україні складає 18%.

Резидентами вважаються ті, хто проживає в Україні, незалежно від громадянства.

Якщо ж продавець проживає за кордоном (за документами), то існує ряд додаткових умов, які дозволяють визначити резидентський статус в Україні, наприклад, реєстрація підприємцем або постійне проживання членів сім’ї в Україні.

ПРОДАЖ КВАРТИРИ – ОПЛАТА ДЕРЖАВНОГО МИТА

Крім всіх зазначених платежів, при укладенні договору купівлі-продажу сплаті підлягає державне мито в розмірі 1% від оціночної вартості об’єкта. Як правило, цей платіж оплачує продавець.

Потрібно відзначити, що Декрет Кабінету Міністрів України «Про державне мито» передбачає сплату мита при оформленні договорів державними нотаріусами. Що стосується приватних нотаріусів, то ситуація дещо складніша. Стягування платежа було віднесено на розсуд самих приватних нотаріусів.

ДОДАТКОВІ ПЛАТЕЖІ З ПРОДАВЦЯ

Якщо продається об’єкт не зареєстрований в Державному реєстрі прав на нерухоме майно, при укладанні угоди продавець зобов’язаний отримати довідку про реєстрацію такого об’єкта в БТІ. Стандартний термін підготовки довідки – 5 робочих днів, вартість близько 600 грн. Однак, якщо вам потрібна прискорена підготовка довідки (наприклад, при терміновому продажі), вартість отримання довідки протягом одного дня складе близько 2500 грн.

Також продавцеві необхідно буде оплатити нотаріусу вартість довідки про осіб, чиє місце проживання зареєстровано в квартирі («довідка про прописаних»). Їхати за довідкою нікуди не потрібно. Її підготовку і оплату забезпечує нотаріус. Вартість довідки у окремих нотаріусів становить 200 грн.

Отримання довідки гарантує покупцю, що в квартирі на момент продажу ніхто не зареєстрований. Не варто й говорити, що до моменту оформлення угоди всіх прописаних необхідно виписати (якщо сторони не обумовили інше).

Всього, продавець оплачує:

  • Податок з доходів фізичних осіб і військовий збір (5 + 1,5% від оціночної вартості), якщо не звільнений від сплати даних податків у випадках, зазначених вище;
  • Вартість оцінки квартири;
  • Довідку про прописаних (зареєстрованих) (200 грн.);
  • Державне мито в розмірі 1% від оціночної вартості об’єкта;
  • Довідку про реєстрацію квартири з БТІ (вартість отримання в звичайному порядку – 600 грн.), Якщо квартира не зареєстрована Державному реєстрі прав на нерухоме майно.

ПІДВОДИМО ПІДСУМКИ ПО ТЕМІ ПОДАТКІВ ПРИ КУПІВЛІ КВАРТИРИ:

  1. Для продавця податки на продаж квартири будуть складатися з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 5% та військового збору у розмірі 1,5% від вартості об’єкта.
  2. Продавець нерухомості не сплачує податки у випадку, якщо квартира перебуває у його власності понад 3 роки (для квартир, отриманих у спадок – незалежно від строку) і якщо це перший продаж нерухомості протягом календарного року.
  3. Покупець, крім витрат на оформлення правочину (сплати послуг нотаріуса, адміністративних зборів, брокерських комісійних, 1% держмита), повинен сплатити 1% від вартості об’єкту як збір на обов’язкове державне пенсійне страхування. В окремих випадках сплачений збір можна повернути, скориставшись спеціальною процедурою.
  4. При оформленні купівлі-продажу нерухомості важливо знайти грамотного нотаріуса, а також спеціаліста, який перевірить документи з правочину, щоб максимально захиститися від ризиків, а також мінімізувати витрати при продажі/купівлі квартири або іншої житлової нерухомості.

Стежте за нашими проєктами та їх будівництвом на каналах youtube та Instagram від найкращого забудовника міста Полтава та наших партнерів.

Переглянути повний каталог приміщень доступний на сторінках Каталогу приміщень. При купівлі квартиру варто звернути увагу ряд факторів та чинників, а якщо це квартира у Полтаві. Дізнатись про акції та наші новинки можна на сторінці. Отримати вичерпну інформацію, що описує не лише документи на квартиру на сторінках пресцентру чи блогу: