Категорії
Блог

Сходи в будинку – сучасні варіанти дизайну інтер’єру

Коли мова заходить про розширення простору, багато хто вибирає збільшувати площу будинку не в ширину або довжину, а у висоту. На це є вагома причина – економічна вигода, адже при вертикальному розширенні вам не доведеться докуповувати земельну ділянку.

Для з’єднання двох частин будинку між собою потрібні якісні сходи. Сьогодні складно уявити заміський будинок без такої корисної, і в той же час естетичної конструкції. Більш того, все частіше сходи починають ставити не тільки в котеджах, але й в квартирах, об’єднуючи площі на двох сусідніх поверхах.

Сьогодні ми розповімо, як продумати дизайн сходів на другий поверх, з чого їх виготовляють, а також який дизайн вибрати для конкретного стильового напрямку кімнати.

Які бувають несучі основи сходів?

Сходи на другий поверх або мансарду використовуються для з’єднання різних поверхів будівлі, а також відрізняються наявністю потужного каркаса. На нього вже закріплюються інші частини конструкції, такі як перила або сходинки.

За способом приєднання елементів і місця кріплення несучі основи можуть бути різними:

 1. Косоур. Це спеціальний каркас, який має своєрідну підставку для кожної окремої ступені. Такий вид сходів зустрічається найчастіше через свою універсальність, надійність і довговічність. Сходи на косоурах бувають:
  • з одним косоуром, який найчастіше розташовується по центру;
  • з двома косоурами, розташованими по двох сторонах сходинки.Матеріал – переважно метал або натуральне дерево.
 2. Тятива. Ще один поширений варіант сходів на другий поверх. Відрізняється відсутністю виступів для окремих сходинок і наявністю виїмок (пазів), в які вставляються сходинки. Матеріалом для виготовлення служить дерево, залізобетон і метал.
 3. Больця. Одна з найбільш мінімалістичних конструкцій для сходів. Металеві больця з’єднують сходинки та роблять їх максимальним довговічними, а також ремонтопридатними. Відмінний варіант для таких сучасних варіантів дизайнів інтер’єру, як хай-тек або мінімалізм.
 4. Консольний вид. У таких сходах здається, нібито несучі каркасні елементи повністю приховані, а самі сходинки невагомі. Це найкращий варіант конструкції, якщо приміщення відрізняється невеликою площею.

Види модульних сходів

Модульні сходи в інтер’єрі стали з’являтися порівняно нещодавно. На відміну від попередніх варіантів це не одна суцільна цілісна конструкція, а збірний і розбірний виріб. Його деталі виробляються окремо, проте монтаж здійснюється вже в приміщенні.

Найчастіше такі конструкції виготовляються з металу, однак може використовуватися і дерево, якщо клієнт вирішив оформити індивідуальне замовлення. А ось для виробництва ступенів може використовуватися: масив натурального дерева, фанера, плита з полівінілхлориду (ПВХ) і багато іншого. Саме від якості матеріалу в першу чергу буде залежати, скільки коштує зробити сходи модульного типу.

За зовнішнім виглядом конструкцій їх прийнято ділити на такі основні категорії:

Найпопулярніші маршові моделі

Найпопулярніша, зручна у використанні і безпечна модель. Конструкції складаються з маршів, в кожному з яких певна кількість сходинок (до 15). Виходячи з форми, виділяють такі види:

 1. Прямі – простий і зручний тип, який не підходить для маленьких кімнат. Можуть бути з майданчиком по центру або без нього.
 2. Одномаршові поворотні. Мають кілька так званих забіжних ступенів. Поворот кута в таких конструкціях може бути 90 або 180 градусів.
 3. У формі Г. Мають, як правило, 2 марші, кут між якими – 90 градусів.
 4. У формі букви П. Складний оригінальний виріб. Марші розгортаються під кутом в 180 градусів, а між ними знаходиться просторий сходовий майданчик.

Оригінальні спіральні конструкції

Моделі з круглим або овальним отвором. Головною відмінною рисою вважається відсутність основного несучого елемента. Дуже часто використовуються у високих приміщеннях, при цьому встановлюються як по центру кімнати, так і біля стіни.

Компактні гвинтові сходи

Такі моделі відрізняються наявністю головного несучого компонента конструкції, до якого й приєднуються сходинки.

Це одні з найбільш компактних сходів, проте вони не завжди практичні. Ними важко підняти великі предмети (тому габаритні предмети інтер’єру на другий поверх краще занести заздалегідь), незручно пересуватися людям з нестійким вестибулярним апаратом, а також дитині або літньому члену сім’ї.

З чого виготовляють сходи?

Крім видів і розмірів, важливо приділити увагу й матеріалами, з яких складаються сходи в будинку. Варіантів тут може бути багато. Найчастіше сьогодні можна зустріти такі види:

Дерево

Класичний масив дерева – це дуже популярний варіант для сходів приватному будинку. Вони відрізняються гарним зовнішнім виглядом, екологічністю та приємною фактурою, а також створюють затишок і можуть вписатися в будь-який інтер’єр.

Звичайно, дерево – досить дорогий матеріал, куди дешевше буде використовувати пластик або матеріали, що імітують деревину.

Метал

А ось цей матеріал найкраще підходить для квартири. Це максимально довговічні конструкції, які можуть прослужити кілька десятків років.

У якості основи використовується нержавіюча сталь. Серед переваг металу:

 • максимальна стійкість до корозії, а також механічних пошкоджень і їдких речовин;
 • метал відмінно доповнює інші види сировини – скло або натуральні камінь і дерево;
 • з металу можна створити сходи будь-якої форми.

Бетон

Сходи в будинку бетонні точно не будуть виглядати вишукано і легко. Це більш потужна важка конструкція, яка вписується в обмежену кількість дизайнів інтер’єру. При цьому бетонні сходи відрізняються максимальною надійністю, здатністю витримувати підвищене навантаження і довговічністю.

Своїми руками зробити монтаж сходів неможливо – для цього потрібна спеціальна техніка. При цьому низька вартість бетону робить сходи з нього набагато дешевшими за інші аналоги.

Камінь

У якості основи для таких моделей сходів найчастіше використовують мармур або граніт (також може використовуватися кварцит). Перший варіант дорогий і витончений, відрізняється оригінальною текстурою, але при цьому швидко втрачає первинний зовнішній вигляд.

Більш міцними і зносостійкими вважаються граніт і кварцит. Вони можуть запропонувати дійсно тривалий термін експлуатації. Трохи дешевшими (і часто менш якісними) вважаються моделі сходів зі штучного каменю.

Скло

Мабуть, найоригінальніший варіант. Скляні моделі сходів виглядають невагомими і повітряними. За рахунок цього їх рекомендують встановлювати в невеликих приміщеннях. Правда, слід враховувати, що скляні сходи мають ряд мінусів:

 • підходять не для всіх інтер’єрів (тільки в кімнати в стилі мінімалізм, хай-тек, модерн);
 • можуть викликати тривожність і напади паніки у людей, які бояться висоти;
 • складність установки;
 • у процесі експлуатації на поверхні з’являються подряпини і відколи.

Як вибрати сходи під інтер’єр будинку або квартири?

Щоб сходи в інтер’єрі виглядали гармонійно, вони повинні поєднуватися з дизайном кімнат будинку або квартири. Давайте розберемося, який варіант підібрати під кожен окремий інтер’єр.

Модерн

Сучасний стиль в інтер’єрі тяжіє до лаконічності, геометричних чітких форм і максимальної практичності. Для кімнати в сучасному стилі підходить будь-який вид конструкцій, а також будь-які матеріали.

Тут не потрібні зайві елементи декору. Прикрасити сходи можна, наприклад, підсвічуванням, вмонтованим в сходинки, або стильними контрастними перилами.

Класичний

Найпопулярнішими матеріалами для конструкцій в класичному виконанні вважають натуральне дерево, метал або камінь. При цьому явним лідером, звичайно ж, є дерево.

Моделі в класичному стилі підходять для більш просторих кімнат, вони повинні виглядати розкішно і масивно, мати оригінальні декоративні вставки.

Ідеально сюди вписується маршовий тип конструкцій з великими надійними поручнями і декількома прольотами. Зазвичай такі сходи мають закриті підсхідці.

Лофт

Брутальний індустріальний грубуватий стиль лофт доповнюється бетонними або металевими сходами. Головна вимога – конструкція повинна бути максимально простою і лаконічною, при цьому комфортною у використанні та без зайвих декоративних елементів.

Оскільки лофт найчастіше вибирають для великих приміщень, через тип конструкції можна не перейматись і вибирати будь-який варіант, який вам сподобається.

Мінімалізм

Такі сходи повинні бути максимально непомітними та простими, гармонійно вписуватися, немов вплітатися, в загальний дизайн кімнати.

Вибирайте матеріали, що відрізняються простою фактурою і надавайте перевагу природним відтінкам. Найбільш універсальний варіант для кімнат в стилі мінімалізм – сходи на бильцях.

Ар-деко

Ар-деко – більш складний комплексний стиль, для якого характерні розкіш, вінтаж та готика. Сходи в стилі ар-деко повинні бути складними й оригінальними. При цьому конструкція може бути будь-якою – маршовою, гвинтовою або спіральною.

Краще відмовитися від ступенів на бильцях.

Обов’язково подбайте про декор перил – вони тут головна прикраса.

Висновок

На перший погляд здається, що з вибором сходів проблем і труднощів не виникне. Насправді ж сьогодні асортимент конструкцій помітно розширився, і далеко не кожен варіант зможе вписатися саме у ваш інтер’єр. Тепер ви знаєте, як вибрати сходи на другий поверх в приватному будинку, як гармонійно вписати їх у дизайн кімнат і які матеріали вибрати для основи конструкції. Головне – пам’ятати, що сходи повинні бути не тільки красивими та довговічними, а й абсолютно безпечними для всіх членів сім’ї.