Категорії
Блог

Перепланування квартири: що можна змінювати

Моделюємо ситуацію: ви придбали нову квартиру і збираєтеся взятися за її ремонт. Можливо, попередньо ви надихнулися оглядами шикарних будинків і квартир знаменитостей, звернули увагу на простір приміщень та оригінальний дизайн. Вам хочеться, щоб і ваше житло стало настільки ж стильним та сучасним. Однак, в процесі розробки всіх деталей, виявляєте, що однієї лише модної обробки і продуманих дрібниць в інтер’єрі недостатньо. Робите висновок, що без перепланування квартири не обійтися. Ось тут і зупинимося на хвильку. Справа в тому, що втілення вашої мрії в життя може зіткнутися з перешкодою у вигляді українського законодавства, яким чітко визначено, що можна змінювати, а що – ні. Розглянемо нижче всі ці тонкощі.

Позначимо різницю в термінах

Крім перепланування, існують ще такі поняття як переобладнання та реконструкція. Чи варто говорити, що це різні речі. Так, всі ці види будівельних робіт припускають зміни приміщення, але все ж мають суттєві відмінності.

Так, якщо ви плануєте демонтувати не несучі стіни або звести додаткові перегородки – це перепланування.

Якщо ж ви хочете, наприклад, переробити або облаштувати ванну кімнату, санвузол – це переобладнання.

Реконструкція, в свою чергу, більш широке поняття. Вона може включати в себе і перепланування, і переобладнання нежитлових приміщень. Це цілий комплекс робіт, який передбачає наявність проєкту.

Що говорить закон

Зараз для того, щоб зробити переобладнання чи перепланування квартири, без втручань в несучі конструкції і/або інженерні системи загального користування, дозвіл не потрібен. Також не потрібно після завершення робіт повторно вводити житло в експлуатацію.

Зокрема, прийнята в 2017 році Кабінетом міністрів Постанова № 406 визначає перелік допустимих робіт.

На які роботи дозвіл не потрібен

Якщо не зачіпаються несучі стіни і інженерні системи загального користування.

Вам не потрібно повідомляти контролюючі органи, якщо плануєте демонтаж, перенесення або установку не несучих стін. Також, якщо ви хочете об’єднати розділений перегородкою санвузол, без втручання у вентиляційну систему – можете сміливо діяти. Ви можете об’єднати кухню і кімнату, якщо в квартирі немає газопостачання. Облаштувати або закласти внутрішні дверні прорізи. Змінити розташування сантехнічного або інженерного обладнання в межах, призначених для них приміщень. І, напевно, найпопулярніше – поєднати житлову кімнату або кухню з лоджією або балконом. Але, увага, подібне перепланування можливе тільки зі збереженням підвіконного блоку і без змін в системі опалення.

Варто зазначити, що незважаючи на те, що такі роботи дозволено здійснювати без повідомлення контролюючих органів, їх потім все ж необхідно буде привести у відповідність з техдокументацією.

На що дозвіл необхідний

Якщо буде втручання в несучі стіни і інженерні системи загального користування.

Коли роботи з “перетворення” житла очікуються значні, то без дозвільних документів не обійтися, а повторного введення квартири в експлуатацію не минути.

З цією метою доведеться звернутися до фахівців з проєктування та нагляду, а також за узгодженнями до відповідних органів, якщо передбачається втручання в несучі конструкції та інженерні системи загального користування, вихід за межі приміщень житла, поділ квартири тощо.

Для проведення таких змін потрібно отримати технічні умови, розробити проєкт реконструкції, отримати дозвіл, а потім знову вводити житло в експлуатацію. Лише після виконання всіх цих кроків можна буде оформити новий техпаспорт і внести зміни в державний реєстр майнових прав.

Перепланування квартири. Що змінювати не можна

Відповідно, дозвіл вам не видадуть, якщо ви хочете демонтувати несучі або зовнішні огороджувальні стіни.

Також ви його не отримаєте, якщо задумали перенести в квартирі санвузол або кухню (так звані “мокрі зони”), щоб вони розміщувалися над житловими кімнатами ваших сусідів.

Якщо у вас 1-кімнатна квартира, в якій є газова плита або колонка, і ви хочете поєднати житлову кімнату з кухнею – можете забути про цю ідею.

Крім того, заборонено змінювати конфігурацію інженерних систем загального користування. Зокрема, якщо ви хотіли відключитися від загальдомовий системи опалення – дозвіл не видадуть.

Перепланування квартири. Як внести зміни

Спершу потрібно отримати новий технічний паспорт, де будуть вказані зміни показників житлової та нежитлової площі в квартирі.

Якщо після перепланування показники не змінилися, то вносити нові до державного реєстру майнових прав на нерухомість не потрібно. Однак, якщо зміни співвідношення площ відбулися – потрібно звернутися за допомогою до нотаріуса, який внесе до держреєстру нові дані.

Перепланування квартири. Робіть все законно

Перепланування справа не стільки складна, як витратна. Послуги фахівців, які будуть залучені в процесі будівельних робіт і, зокрема, законного оформлення – коштують грошей. Але все ж, реалізовуючи бажання з видозміни житла, діяти відповідно до вимог Закону – необхідно. По-перше, це потрібно як для вашої безпеки проживання, так і для безпеки інших мешканців будинку. По-друге, в майбутньому у вас не виникне проблем і зайвого головного болю з продажем або передачею у спадок перепланованої нерухомості.

Стежте за нашими проєктами та їх будівництвом на каналах youtube та Instagram від найкращого забудовника міста Полтава.

Переглянути повний каталог приміщень доступний на сторінках Каталогу приміщень. При купівлі квартиру варто звернути увагу ряд факторів та чинників, а якщо це квартира у Полтаві. Дізнатись про акції та наші новинки можна на сторінці. Отримати вичерпну інформацію, що описує не лише документи на квартиру на сторінках пресцентру чи блогу: